Pogrzeb katolicki

Pogrzeb jest obrzędem liturgicznym Kościoła, a nie sakramentem. Chrześcijanin, który umiera, opuszcza ciało doczesne i zniszczalne, by stanąć przed Bogiem. Dzień śmierci jest dniem rozpoczęcia nowego, wiecznego życia, dniem nowych narodzin rozpoczętym podczas chrztu świętego (Katechizm Kościoła katolickiego).

Zarówno obrzędy pogrzebu, Eucharystia i inne modlitwy za zmarłych (np. tzw. „Wypominki” w listopadzie), są przede wszystkim wyrazem miłości do nich, prośbą o miłosierdzie Boże i szczęśliwą wieczność. Dla żyjących natomiast, są wołaniem do Stwórcy o umocnienie chrześcijańskiej nadziei w życie wieczne.

Dlatego ważne jest by uczestnicy pogrzebu, wcześniej przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania, by móc przyjąć komunię świętą. Jednakże nawet śmierć bliskich, nie pozwala na otrzymanie rozgrzeszenia i przyjmowania komunii świętej osobom żyjącym w cywilnych związkach małżeńskich i w wolnych związkach. Ta trudna sytuacja nie „zabrania” jednak szczerej i ufnej modlitwy za zmarłych.

Dokumenty wymagane przy omawianiu pogrzebu:

*Akt zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego

*Karta zgonu w celu pochowania zwłok

*Zaświadczenie o przyjęciu sakramentów świętych (od kapelana szpitala, hospicjum, domu opieki)

*W przypadku zmarłych, którzy mieszkali poza naszą parafią, konieczna jest pisemna zgoda na pogrzeb, z parafii ostatniego miejsca jej zamieszkania

Sprawy pogrzebu w kancelarii może omawiać jedynie rodzina zmarłego – nigdy natomiast pracownicy zakładów pogrzebowych, chyba, że mają poświadczone notarialnie pełnomocnictwo